Naujienos

(Pasi)tikėk savimi

Mintis – emocija – veiksmas

Pirmiausia mūsų galvoje atsiranda mintis, šiuo atveju, pavyks mums ar nepavyks, bandyti ar numoti ranka į naują patirtį. Kai leidžiame sau galvoti, kad tikrai nepavyks,  ta užduotis man per didelė, to pasėkoje gauname emociją – nepasitikėjimą, gal būt baimę. Ši užvaldo mūsų kūną, mums net nepastebėjus ir tuomet belieka pasileisti automatiniam veiksmui – pabėgti, nusisukti, nebandyti. Mūsų mintys iš tiesų labai greitos, taigi dažnai tiek suaugę tiek vaikai, net nespėja pamatyti, kad neigiama mintis jau padarė savo. Mintys – nesame mes. Mintys yra tik mintys. Jos ateina ir praeina. Minčiai atėjus, jeigu mes ją pamatėme, tai jau atlikome didžiulį darbą. Pastebėję mintį tokią, kokios visai nenorime galime jai padėkoti ar pasakyti – tai netiesa. Ir paleisti ją į platųjį minčių vandenyną. Leiskite, atplaukti kitai maloniai, pozityviai minčiai. Ją priimkite ir leiskite, kad ji atsiųstų malonų susijaudinimą, o šis leistų mums veikti. Leistų mums atlikti veiksmą – bandyti.

Pasitikėjimas savimi –  kas tai?

Tai jausmas, žinojimas, kad mums nieko netrūkta. Kad esame pilni tokie kokie esame. Ir mums nereikia papildomo pritarimo dėl kiekvieno atlikto žingsnio ar sprendimo. Jei išgirstame patarimą ar pasiūlymą, galutinį sprendimą visgi priimame mes patys. Pasitikėjimas savimi, tai lyg savęs įvertinimas. Įvertinant galiu ar negaliu atlikto konkrečią užduotį, ko man reikia, kad ją gebėčiau atlikti.

Pasitikėjimą savimi mes įgyjame kiekvieną kartą atliekant naują užduotį ar darbą. Pavyzdžiui, bandome kalbėti prieš didelę žmonių auditoriją. Iš pradžių mums iš tiesų nelengva, kyla įvairių minčių, iš jų ir emocijų. Vėliau su patirtimi, bandymais ir svarbiausia, sprendimu bandyti atrandame savo kalbos stilių, kalbėjimo manierą bei savo stipriąsias ir silpnąsias vietas. Tuomet tai galime tobulinti. Po šių veiksmų turime pasitikėjimą savimi kalbant viešai. Ir po kiekvieno kalbėjimo tas pasitikėjimas tik didės ir augs. Pasitikėjimas savimi negali atsirasti srityje, kurioje nesame turėję jokių patirčių.

Vaikų programavimas

Jau nuo mažų dienų vaikas save vertina pagal tai, kaip jį vertina jo aplinkoje. Pirmiausia žinoma, jo aplinkoje egzistuoja tik tėvai. Taigi, klausimas kaip kalbate su savo vaikais, apie bandymus, nesėkmes ar klaidas. Kritikuojate ar sakote, kad bandytų dar kartą? Klausiate ką kitą kartą darysi kitaip ar vis dėl to neleidžiate bandyti dar kartą? Dažnai tėvai nepagalvoję ir neįvertinę savo elgesio pasekmių skubomis atlieka pavestas užduotis už savo vaiką. Užriša batą, nes vaikas nors ir moka, tačiau tai daro ilgai, o juk laiko nėra. Pats įpila vandens, nes gi tikrai išpils ant stalo. Krūpteli kiekvieną kartą kai vaikui nepavyksta atlikti paskirtos užduoties. O kur dar netyčia išleistas dūsavimas? Kokią žinutę tai siunčia jūsų vaikui? Kad jūs galite tai padaryti geriau, greičiau, kad vaiko bandymas atlikti, nors ir sėkmingai, vertas mažiau nei jūsų. Derėtų nepamiršti, kad vėliau vaiko aplinką papildo kiti žmonės, kurie nejučia tą pasitikėjimą iš jo gali taip pat lengvai „atimti“. O juk visi norime ir linkime savo vaikams ko geriausio. Neatimkime iš vaikų noro bandyti ir taip susidėti stiprų pagrindą pasitikėjimą savo jėgomis. Programuokime vaikus savimi tikėti.

Pasitikėk savimi ir tau pavyks

Jei nežinai nuo ko gi pradėti, pradėk labai paprastai:

  • Pasidžiaukime mažais laimėjimais. Kiekvienas laimėjimas yra laimėjimas. Nesvarbu ar tai būtų taisyklingai perskaityta knygos pastraipa, išmoktas eilėraštis ar pirmos vietos laimėjimas plaukimo varžybose. Visos patirtys mus vienaip ar kitaip formuoja ir kuria mums prisiminimus.
  • Pozityvios, malonios mintys. Mūsų galvose siaučia tikri minčių vandenynai. Kokią mintį „pagausime“ priklauso nuo mūsų. Įsileiskime kuo daugiau malonių, pozityvių minčių. Jos sukurs malonią, teigiamą emociją, po kurios seks veiksmas.
  • Bandykime ir mokykimės iš nesėkmių. Prisiminkime pavyzdį su viešu kalbėjimu. Žmogus bandė, daug kartų bandė, kol jam galiausiai pavyko taip gerai, kaip jis norėjo. Kiekviena nesėkmė mus moko būti geresniais. Mokykimės iš tų nesėkmių ir aukime.

(Tik)ėjimas

Kai tikite savo jėgomis, tai nesėkmė lieka tik priežastis kažką naujo išmokti ar sužinoti. Tikėkite savimi, kad jums pavyks. Meskite lūkestį, kad viskas turi pavykti iš pirmojo karto, šalin. Mėgaukitės procesu. Pagalvokite, juk vaikas žengdamas pirmus savo gyvenime žingsnius tikrai nelaukė, kol savimi pasitikės, kad tuos žingsnius dėtų. Jis tiesiog bandė ir bandė ne kartą. Mokėsi ir bandė dar kartą. Ir Jūs bandykite, mokykitės ir bandykite dar kartą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.